W takim biurze aż chce się pracować!

wpis w: Na warsztacie | 0

Biuro, w którym chce się pracować!

Zastanawiasz się, jak zaaranżować wnętrze Twojego biura lub rozważasz jego reorganizację? Poznaj wskazówki, dzięki którym zaprojektujesz dla swojego zespołu przestrzeń sprzyjającą ich pracy, rodzajowi wykonywanych zadań i efektywności.

Jakość przestrzeni pracy – istotna dla Ciebie i Twoich pracowników.

Nieodpowiednio zaprojektowana przestrzeń pracy obniża produktywność pracowników nawet o 15%. Biuro nie może być jedynie oznaką prestiżu firmy – powinno również stanowić miejsce sprzyjające dobremu samopoczuciu i wydajności osób w nim przebywających.

W 2015 roku statystyczny Polak przepracował średnio o 200 godzin więcej niż przeciętny pracownik państw OECD. W krajach UE natomiast, koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa w wyniku doświadczania przez pracowników stresu wynoszą 20 mld euro rocznie. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni jest inwestycją w kapitał ludzki firmy – obniża poziom stresu, wzmaga efektywność pracowników i przyczynia się do sukcesu przedsiębiorstwa!

Włączając pracowników w proces projektowania biur, pozwolisz im utożsamić się z wprowadzanymi zmianami, potęgując ich zaangażowanie w realizowane obowiązki. Właściwie zaprojektowane wnętrze pozwoli również wykreować pozytywny wizerunek Twojej firmy – zwiększy szanse na pojawienie się w plebiscytach najlepszych pracodawców, takich jak lista Great Place to Work!

Jak wyglądają polskie biura i dlaczego warto odejść od schematu?

Najczęściej stosuje się rozwiązania open space, którego prekursorami byli inżynierowie F.W. Taylor i H. Ford, pragnący zastosować w biurach system zgodny z ideą funkcjonowania taśmy produkcyjnej – materiały i informacje miały przepływać między pracownikami szybko, jak w fabryce samochodów. Współczesne badania dowodzą jednak, że praca na otwartej przestrzeni przyczynia się do problemów z koncentracją, zmęczenia hałasem, zmniejszonego poczucia kontroli oraz dyskomfortu z powodu braku prywatności i wrażenia bycia obserwowanym.

Według Duńskiego Narodowego Centrum Badań nad Środowiskiem Pracy, hałas który towarzyszy pracownikom open space ma negatywny wpływ
na zdrowie, rotację pracowników oraz ich zachowanie w miejscu pracy. Dowodem tego są badania University College London z 2010 r., według których spośród 20 000 pracowników open space aż 60% skarży się na hałas, a 56% na brak prywatności. Wyniki uzyskane przez psychologa środowiska pracy, Craig Knight’a z Exeter University, wskazują natomiast na spadek samopoczucia wśród 32% badanych!

Aranżacja biura – czego potrzebują branże innowacyjne i tradycyjne? 

W biurach branż kreatywnych (agencji marketingowych, firm IT, pracowni artystycznych) warto zastosować Activity-Based Working. Polega on na wydzielaniu przestrzeni dedykowanych określonym rodzajom aktywności, takim jak wymagająca skupienia praca indywidualna czy kreatywne współdziałanie zespołu. Brak wizualnej hierarchii między pracownikami, elastyczna przestrzeń pozwalająca na szybką reorganizację wnętrz w zależności od potrzeb oraz możliwość zmiany pozycji podczas wykonywania pracy, stymulują kreatywność pracowników i zwiększają ich produktywność. Można również zdecydować się na pojedynczy odważny akcent – intensywny kolor przyciągający wzrok i rozpoznawalny.

Biura firm finansowych i księgowych powinny zapewnić pracownikom możliwość skupienia oraz pracy w uporządkowanych i niehałaśliwych przestrzeniach. Ciemne i klasyczne barwy będą kojarzyć wnętrza z typową dla tej branży oraz kierownictwa renomą. Biura prawnicze i doradcze mają za zadanie wspierać wizerunek firmy prestiżowej i godnej zaufania – konieczna jest zarówno intymność, jak i reprezentatywność przestrzeni. Natomiast w salach konferencyjnych, miejscach spotkań, otwartych przestrzeniach czy działach reklamacji jasne kolory sprzyjać będą komunikacji, skupieniu i otwartości!

Jak stworzyć nową przestrzeń pracy – przy minimalnym wysiłku i kosztach?

Twoja firma należy do branży kreatywnej lub projektowej (marketing, IT, architektura)? Podziel dostępną powierzchnię w zgodzie z zasadą Activity-Based Working. Pracownicy, stosownie do wykonywanych w danym momencie obowiązków znajdą dla siebie odpowiednie otoczenie stymulujące do efektywnej pracy. Jeśli Twój zespół pracuje już w open space możesz zdecydować się na zamontowanie szklanych ścianek akustycznych – łatwo i estetycznie oddzielisz w ten sposób pomieszczenia, ograniczając niedogodności związane z hałasem.

Dla pracowników – zwłaszcza sfeminizowanych działów finansowych – wybierz rozwiązanie Biophilic Design i zapewnij im bliskość natury – niech w Twoim biurze będzie dużo roślin, a nawet małych drzewek, które dzięki swoim kojącym właściwościom wesprą dobrą atmosferę pracy. Zdecyduj się na pastelowe, stonowane i ciepłe barwy oraz unikaj zimnego, migającego oświetlenia i hałaśliwych lamp. Męczą one pracowników, przyczyniają się do ich dekoncentracji i obniżenia wydajności.

Dbaj o świeży zapach w biurze – często wietrz pomieszczenia i oddzielaj przestrzenie dedykowane pracy od sfery jadalnianej czy produkcyjnej. Ograniczaj uciążliwość sprzętów generujących hałasy (drukarek, kserokopiarek, klimatyzacji) i poszczególnych czynności, takich jak głośne pakowanie przesyłek. Możesz o to zadbać, zmniejszając liczbę urządzeń bądź wydzielając osobne pomieszczenie dla „hałaśliwych” lub niestandardowych działań. Pamiętaj, aby poinformować o tym pracowników. Troszcz się również o ergonomię przestrzeni, odpowiednie dopasowując wysokość mebli i monitorów do wzrostu osób z nich korzystających. Stosując się do tych kilku rad przyczynisz się do lepszej kondycji fizycznej i psychicznej Twoich pracowników, a co za tym idzie – większej produktywności!

Nowoczesne miejsca pracy – pomysł na wsparcie freelancerów i mikro przedsiębiorców.

Przeznaczone dla freelancerów, jednoosobowych działalności gospodarczych lub małych przedsiębiorstw – nowoczesne miejsca pracy wspierają przedsiębiorczość, stymulując kreatywne myślenie i zwiększając oszczędności właścicieli firm. Niektórzy z nich decydują się na dzielenie przestrzeni biurowych z przedsiębiorcami tej samej branży, inni mieszkają w mikro apartamentach swojego start-up, ograniczając koszty związane z wynajmem osobnego mieszkania. Przykładem takiego nowatorskiego podejścia do przestrzeni pracy są warszawskie biura co-workingowe, w których niezależne pracownie, freelancerzy, projektanci czy start-upy dzielą przestrzeń.

Przyjazna atmosfera – niestandardowe atrakcje w miejscu pracy.

Twoje biuro możesz uatrakcyjnić w oczach swoich pracowników, gospodarując pomieszczenie przeznaczone przykładowo na siłownię bądź gameroom
z piłkarzykami i tarczą do rzutek. Możesz również zapewnić im dostęp do usług masażysty, który w ciągu dnia rehabilitowałby cierpiących z powodu siedzącego trybu pracy. Takie rozwiązania, choć na pierwszy rzut oka wydają się wydumane i nieosiągalne, zrealizujesz niskim kosztem! W zamian
za to zyskasz zdrowych, wypoczętych i zintegrowanych pracowników – pozytywnie nastawionych wobec pracy i bardziej efektywnych.

Potrzebujesz wsparcia przy pozyskaniu odpowiedniego pracownika i zarządzaniu kadrą? Poradź się profesjonalistów, którzy doradzą i opracują dla Ciebie strategię EB, wyprodukują materiały reklamowe oraz poprowadzą Twoje kampanie rekrutacyjne.
NAPISZ DO NAS >>

autor: Klaudia Danielewicz
pod redakcją: Magdalena Wardejn
dane statystyczne z badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy